Yeni Atkins Diyeti

Diyet 12 Ekim 2012

Atkins Diyeti tüm dünyada ilgi gören ve kişilerin hızla kilo kaybetmesini sağlayan işe yarar diyetlerin başında gelen bir diyet türüdür. Bu diyette amaç protein ve karbonhidratı ayırmaktır. Uygulayanları protein ağırlıklı beslendikleri için aşırı derecede hızlı kilo kaybedebilirler. Aslında bu diyeti yapanların daha sonra verilen kiloları almamaları için aşırı hızlı kilo kaybetmeleri yerine hafif kilo kaybetmeleri önerilmektedir. Çünkü bu diyet sürekli bir ömür boyu uygulanacak bir diyet türü değildir. Burada asıl amaç vücuda karbonhidrat yokluğunu tattırmak ve bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırmaktır.

Atkins diyetini kullanmaya başlamadan önce doktorunuza tanışmakta yarar vardır. Hamile bayanlara ve egzersiz yapan kişilere uygun değildir. Amerika’da bir sağlık kuruluşunun başkanlığını yapan Dr. Atkins tarafından geliştirilen diyet geliştirici sayesinde bu ismi almıştır. Kimi gruplarca yağ ve karbonhidrata izin verdiği için eleştirilen diyeti değişik isimlerle de anılmaktadır.

Ülkemizde de birçok forum ve blog üzerinden sanal dünyada tartışılan, diyeti uygularken değişik stratejiler ile uygulamak mümkün. Bunlardan birincisi her yiyeceğe değerine göre bir puan vermek iken diğerler ise 1.gün-2.gün şeklinde liste yapmaktan geçiyor. İlk durum işi kullanıcılara bıraktığı için daha kesin sonuçlar almanızı sağlarken, 2. Durumda belirtilen her gün belirtilenleri yaparak daha hızlı kilo vermeniz mümkündür.

Atkins diyetinin avantajları:

  • Daha hızlı kilo vermenizi sağlar
  • Diğer diyetler gibi neredeyse tüm yiyecekleri değil sadece karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri yasaklamaktadır.

Atkins diyetinin dezavantajları:

  • Hızlı kilo kaybetmenize neden olduğu için diyeti bıraktığınızda daha kolay kilo alırsınız.
  • Daha hızlı kas dokusu kaybetmeye başlarsınız.

Diyetle ilk Tanışıp kaynaşma tarifi
Kahvaltı: Kafein olmayan çay veya kahve, jambonlu veya az sosisli yumurta(sahanda az yağlı),  Sahanda az yağlı pastırmalı
Öğle yemeği: 1 tane ufak salata,  maden sodası, Yarımdan az gözleme
Akşam yemeği: Mangalda Yağsız pişirilmiş Biftek veya balık, Biraz hardal ve biraz mayonezli salata,

Zayıflayıp, diyete devam tarifi
Kahvaltı: Taze sıkılmış 1-2 domates suyu, 1-2 dilim çavdar ekmeği, Az yağda pişirilmiş Zeytinyağlı omlet, Kafein olmayan çay veya kahve,
Öğle yemeği:  Soğuk çay (Yeşil çay veya diğer bitki çayları), Karışık salata (jambonlu, peynirli, tavuklu),
Akşam yemeği: Deniz ürünleri salatası, az kremalı tavuk veya yeşil mercimek çorbası, yarım kase çilek

İdeal kiloyu ulaşıp koruma tarifi
Kahvaltı: Az yağda pişirilmiş ıspanak ve peynirli omlet, 1-2 dilim çavdar ekmeği, Kafein olmayan çay veya kahve, Az meyve karpuz, üzüm veya kavun olabilir.
Öğle yemeği: Yarım tabak yeşil sebze, 1 tabak sarımsak soslu yeşil salata, Fırında tavuk butu
Akşam yemeği: Bir tabak sebze, Havuç domates marul ve soğan ile hazırlanan salata,  Soğan çorbası, hafifçe galeta ununa batırılmış az yağda dana pirzola

Bir önceki yazımız olan Çalışanlara Diyet Ve Zayıflama önerileri başlıklı makalemizde Çalışan Bayan Diyeti, Çalışan Diyeti ve Çalışanlar için Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapabilirsiniz. »